The Movie Community Home Dienstag, 02. September 2014  23:13 Uhr  Mitglieder Online19
Sie sind nicht eingeloggt
News  (neu anlegen)
|<  -5  vorherige  Seite 6 von 48  nächste  +5  +25  >|
24.12.10 13:58
FROHE WEIHNACHTEN
Score11 wünscht allen Mitgliedern, Freunden und Kino-Fans Frohe Weihnachten und viel Spaß bei den Bibel-Filmen.
;-)

Agent: wonderwalt

18.12.10 17:23
2001: Odyssee im Weltraum - 17 Minuten neues Material gefunden
2001: Odyssee im Weltraum von Stanley Kubrick gilt als Klassiker im Science Fiction-Genre. Um ihn zu straffen, kürzte Kubrick den vormals 160 Minuten langen Film vor seiner Uraufführung 1968 um ca. 19 Minuten.

Diese geschnittenen Szenen galten seitdem als verschollen. Warner Bros. hat nun bekanntgegeben, dass man in einer alten Salzmine in Kansas 17 Minuten an neuem Material entdeckt hat. Man kann mit hoher Wahrscheinlichkeit davon ausgehen, dass dieses eben jene Szenen sind, welche Kubrick damals aus seiner ursprünglichen Version raus geschnitten hat. Die Entdecker des Fundes sind Douglas Trumbull und David Larson. Ersterer war damals als Special Effect-Supervisor am Film beteiligt.


Infos: http://blastr.com/2010/12/-17-lost-minutes-of-2001.php
Quelle: blastr.com
Agent: Mr.Blond

17.12.10 22:27
Weitere Filme der Berlinale bekannt; darunter der Neue von Zhang Yimou
Die Filmauswahl für Generation wird Anfang Januar 2011 abgeschlossen.
Bislang sind folgende Filme eingeladen:


Generation Kplus

A Pas de Loup (On The Sly) von Olivier Ringer, Belgien/Frankreich 2011 - Weltpremiere
Jutro będzie lepiej (Tomorrow will be better) von Dorota Kędzierzawska, Polen/Japan 2010 - Internationale Premiere
Keeper`n til Liverpool (The Liverpool Goalie) von Arild Andresen, Norwegen 2010 - Internationale Premiere
Mabul (The Flood) von Guy Nattiv, Israel/Kanada/Deutschland/Frankreich 2010 - Internationale Premiere
Sampaguita, National Flower von Francis Xavier E. Pasion, Philippinen 2010
Une vie de chat (A Cat In Paris) von Alain Gagnol und Jean-Loup Felicioli, Frankreich/Belgien/Niederlande/Schweiz 2010


Generation 14plus

Den der hvisker (Rebounce) von Heidi Maria Faisst, Dänemark 2011 - Weltpremiere
Griff The Invisible von Leon Ford, Australien 2010
Shanzha shu zhi lian (Under The Hawthorn Tree) von Zhang Yimou, Volksrepublik China 2010
Skyskraber (Skyscraper) von Rune Schjøtt, Dänemark 2010 -Weltpremiere
The Dynamiter von Matthew Gordon, USA 2011 - Weltpremiere
West Is West von Andy De Emmony, Großbritannien 2010

Quelle: http://www.berlinale.de/de/presse/pressemitteilungen/alle/Alle-Detail_7381.html#7381
Agent: KeyzerSoze

16.12.10 21:59
Blake Edwards 1922 - 2010
Wie die Zeitschrift "Variety" berichtet, starb Edwards am heutigen Donnerstag im Kreise seiner Familie. Er wurde 88.

Als Regisseur zeichnete sich der "Meister der modernen Komödie", wie ihn viele nannten, unter anderem für die "Pink Panther Reihe", "Der Partyschreck" und "Frühstück bei Tiffany" verantwortlich. 2003 erhielt er den Ehren-Oscar für sein Lebenswerk.

Infos: http://www.imdb.com/news/ni6223984/
Quelle: imdb.com
Agent: Mr.Blond

15.12.10 12:57
Die ersten Filme der Berlinale stehen fest!
Die ersten acht Filme für den Wettbewerb der 61. Internationalen Filmfestspiele Berlin stehen fest. Zum bereits angekündigten Eröffnungsfilm True Grit von Joel und Ethan Coen (siehe Pressemitteilung vom 7.12.10), der außer Konkurrenz läuft, kommen sieben Produktionen bzw. Co-Produktionen aus der Türkei, den Niederlanden, Israel, Großbritannien, Deutschland, Frankreich und den USA hinzu.

Folgende Filme wurden ausgewählt:

Bizim Büyük Çaresizliğimiz (Our Grand Despair)
Türkei / Deutschland / Niederlande
Von Seyfi Teoman (Tatil Kitabi/Summer Book)
Mit İlker Aksum, Fatih Al, Güneş Sayın, Baki Davrak, Taner Birsel, Mehmet Ali Nuroğlu
Weltpremiere

Coriolanus Großbritannien - Debütfilm
Von Ralph Fiennes
Mit Ralph Fiennes, Gerard Butler, Vanessa Redgrave, Brian Cox, James Nesbitt
Weltpremiere / außer Konkurrenz

Lipstikka Israel/Großbritannien
Von Jonathan Sagall (Urban Feel)
Mit Clara Khoury, Nataly Attiya, Moran Rosenblatt, Ziv Weiner
Weltpremiere

Pina Deutschland/Frankreich - Tanzfilm in 3D
Von Wim Wenders (Der amerikanische Freund, Buena Vista Social Club, The Million Dollar Hotel)
Mit dem Ensemble des Tanztheater Wuppertal
Weltpremiere /außer Konkurrenz

Wer wenn nicht wir (If not us, who?) Deutschland
Von Andres Veiel (Die Überlebenden, Die Spielwütigen)
Mit August Diehl, Lena Lauzemis, Alexander Fehling
Weltpremiere

Yelling To The Sky USA - Debütfilm
Von Victoria Mahoney
Mit Zoë Kravitz, Gabourey Sidibe, Tim Blake Nelson
Weltpremiere

The Future Deutschland / USA
Von Miranda July (Ich und Du und Alle, die wir kennen)
Mit Hamish Linklater, Miranda July, David Warshofsky
Internationale Premiere


„Auch in 2011 kooperieren wir wieder eng mit dem Filmfestival in Sundance, nicht nur im European Film Market, sondern auch im offiziellen Programm“, sagt Festivaldirektor Dieter Kosslick. „Um Independent-Filmen die größtmögliche internationale Wahrnehmung zu bieten, öffnen wir im Fall der US-amerikanischen Regisseurin Miranda July den Wettbewerb für eine außergewöhnliche deutsch-amerikanische Co-Produktion, die in Sundance außer Konkurrenz läuft.“

Quelle: http://www.berlinale.de/de/presse/pressemitteilungen/alle/Alle-Detail_7188.html#7188
Agent: KeyzerSoze

14.12.10 15:11
Reunion von Scorsese und De Niro perfekt
Nun scheint es perfekt. 15 Jahre nach ihrer letzten Zusammenarbeit ("Casino") wollen die beiden Hollywood Größen erneut eine Geschichte um die die Mafia auf die Leinwand bringen.
Titel "The Irishman"
Drehstart: 2011

Infos: http://www.filmstarts.de/nachrichten/18470207.html
Quelle: Filmstarts
Agent: Colonel

14.12.10 14:37
Golden Globe Nominierungen 2010
Best Picture (Drama)
“Black Swan”
“The Fighter”
“Inception”
“The King’s Speech”
“The Social Network”

Best Picture (Musical or Comedy)
“Alice in Wonderland”
“Burlesque”
“The Kids Are All Right”
“Red”
“The Tourist”

Best Director
Darren Aronofsky (“Black Swan”)
David Fincher (“The Social Network”)
Tom Hooper (“The King’s Speech”)
Christopher Nolan (“Inception”)
David O. Russell (“The Fighter”)

Best Actor (Drama)
Jesse Eisenberg (“The Social Network”)
Colin Firth (“The King’s Speech”)
James Franco (“127 Hours”)
Ryan Gosling (“Blue Valentine”)
Mark Wahlberg (“The Fighter”)

Best Actress (Drama)
Halle Berry (“Frankie and Alice”)
Nicole Kidman (“Rabbit Hole”)
Jennifer Lawrence (“Winter’s Bone”)
Natalie Portman (“Black Swan”)
Michelle Williams (“Blue Valentine”)

Best Actor (Musical or Comedy)
Johnny Depp (“Alice in Wonderland”)
Johnny Depp (“The Tourist”)
Paul Giamatti (“Barney’s Version”)
Jake Gyllenhaal (“Love and Other Drugs”)
Kevin Spacey (“Casino Jack”)

Best Actress (Musical or Comedy)
Annette Bening (“The Kids Are All Right”)
Anne Hathaway (“Love and Other Drugs”)
Angelina Jolie (“The Tourist”)
Julianne Moore (“The Kids Are All Right”)
Emma Stone (“Easy A”)

Best Supporting Actor
Christian Bale (“The Fighter”)
Michael Douglas (“Wall Street: Money Never Sleeps”)
Andrew Garfield (“The Social Network”)
Jeremy Renner (“The Town”)
Geoffrey Rush (“The King’s Speech”)

Best Supporting Actress
Amy Adams (“The Fighter”)
Helena Bonham Carter (“The King’s Speech”)
Mila Kunis (“Black Swan”)
Melissa Leo (“The Fighter”)
Jacki Weaver (“Animal Kingdom”)

Best Screenplay
Danny Boyle, Simon Beaufoy (“127 Hours”)
Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg (“The Kids Are All Right”)
Christopher Nolan (“Inception”)
David Seidler (“The King’s Speech”)
Aaron Sorkin (“The Social Network”)

Best Animated Film
“Despicable Me”
“How to Train Your Dragon”
“The Illusionist”
“Tangled”
“Toy Story 3”

Best Foreign Film
“Biutiful” (Spain)
“The Concert” (France)
“The Edge” (Russia)
“I Am Love” (Italy)
“In a Better World” (Denmark)

Best Original Score
Alexandre Desplat (“The King’s Speech”)
Danny Elfman (“Alice in Wonderland”)
A.R. Rahman (“127 Hours”)
Trent Reznor, Atticus Ross (“The Social Network”)
Hans Zimmer (“Inception”)

Best Original Song
“Bound to You” (“Burlesque”)
“Coming Home” (“Country Strong”)
“I See the Light” (“Tangled”)
“There’s a Place for Us” (“The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader”)
“You Haven’t Seen the Last of Me” (“Burlesque”)




TELEVISION CATEGORIES



Best Television Series - Drama
"Boardwalk Empire"
"Dexter"
"Good Wife"
"Mad Men"
"The Walking Dead"


Best Television Series - Musical or Comedy
"The Big Bang Theory"
"The Big C"
"Glee"
"Modern Family"
"Nurse Jackie"
"30 Rock"

Best Mini-Series or Motion Picture Made for Television
"Carlos"
"The Pacific"
"Pillars of the earth"
"Temple Grandin"
"You Don't Know Jack"

Best Performance by an Actor in a Mini-Series or a Motion Picture Made for Television
Idris Elba for "Luther"
Ian McShane for "Pillars of the earth"
Al Pacino for "You Don't Know Jack"
Dennis Quaid for "The Special Relationship"
Édgar Ramírez for "Carlos"

Best Performance by an Actress in a Mini-Series or a Motion Picture Made for Television
Hayley Atwell for "Pillars of the earth"
Claire Danes for "Temple Grandin"
Judi Dench for "Cranford"
Romola Garai for "Emma"
Jennifer Love Hewitt for "The Client List"

Best Performance by an Actor in a Television Series - Musical or Comedy
Alec Baldwin for "30 Rock"
Steve Carell for "The Office"
Thomas Jane for "Hung"
Matthew Morrison for "Glee"
Jim Parsons for "The Big Bang Theory"

Best Performance by an Actress in a Television Series - Musical or Comedy
Toni Collette for "United States of Tara"
Edie Falco for "Nurse Jackie"
Tina Fey for "30 Rock"
Laura Linney for "The Big C"
Lea Michele for "Glee"

Best Performance by an Actor in a Television Series - Drama
Steve Buscemi for "Boardwalk Empire" Bryan Cranston for "Breaking Bad"
Michael C. Hall for "Dexter"
Jon Hamm for "Mad Men"
Hugh Laurie for "Dr. House"

Best Performance by an Actress in a Television Series - Drama
Julianna Margulies for "Good Wife" Elisabeth Moss for "Mad Men"
Piper Perabo for "Covert Affairs"
Katey Sagal for "Sons of Anarchy"
Kyra Sedgwick for "The Closer"

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television
Scott Caan for "Hawaii Five-0"
Chris Colfer for "Glee"
Chris Noth for "Good Wife"
Eric Stonestreet for "Modern Family"
David Strathairn for "Temple Grandin"

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Mini-Series or Motion Picture Made for Television
Hope Davis for "The Special Relationship"
Jane Lynch for "Glee"
Kelly Macdonald for "Boardwalk Empire"
Julia Stiles for "Dexter
Sofía Vergara for "Modern Family"


Agent: wonderwalt

14.12.10 11:22
AFI Awards 2010
AFI MOVIES OF THE YEAR

BLACK SWAN
THE FIGHTER
INCEPTION
THE KIDS ARE ALL RIGHT
127 HOURS
THE SOCIAL NETWORK
THE TOWN
TOY STORY 3
TRUE GRIT
WINTER'S BONE


AFI TELEVISION PROGRAMS OF THE YEAR

THE BIG C
BOARDWALK EMPIRE
BREAKING BAD
GLEE
MAD MEN
MODERN FAMILY
THE PACIFIC
TEMPLE GRANDIN
30 ROCK
THE WALKING DEAD


AFI SPECIAL AWARDS

THE KING'S SPEECH
WAITING FOR SUPERMAN

Quelle: www.afi.com
Agent: wonderwalt

14.12.10 11:11
Southeastern Film Critics Awards 2010
TOP TEN FILMS
1 – The Social Network (Best Film)
2 – The King’s Speech
3 – Winter’s Bone
4- Black Swan
5 – Inception
6 – True Grit
7 – Toy Story 3
8 – 127 Hours
9 – The Fighter
10 – The Kids Are All Right

BEST ACTOR
Winner- Colin Firth (The King’s Speech)
Runner-up – James Franco (127 Hours)

BEST ACTRESS
Winner – Natalie Portman (Black Swan)
Runner-up – Jennifer Lawrence (Winter’s Bone)

BEST SUPPORTING ACTOR
Winner – Geoffrey Rush (The King’s Speech)
Runner-up – Christian Bale (The Fighter)

BEST SUPPORTING ACTRESS
Winner – Hailee Steinfeld (True Grit)
Runner-up – Melissa Leo (The Fighter)

BEST ENSEMBLE
Winner – The Social Network
Runner-up – Winter’s Bone

BEST DIRECTOR
Winner – David Fincher, The Social Network
Runner-up – Christopher Nolan, Inception

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Winner – The King’s Speech
Runner-up – Inception

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Winner – The Social Network
Runner-up -Winter’s Bone

BEST DOCUMENTARY
Winner – Inside Job
Runner-up – Exit Through the Gift Shop

BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
Winner – Mother
Runner-up – Biutiful

BEST ANIMATED FILM
Winner – Toy Story 3
Runner-up – How To Train Your Dragon

BEST CINEMATOGRAPHY
Winner – True Grit
Runner-up – Inception

The GENE WYATT AWARD for FILM THAT BEST EVOKES THE SPIRIT OF THE SOUTH
Winner: Winter’s Bone
Runner-up – Get Low

Agent: wonderwalt

14.12.10 10:54
San Francisco Film Critics Circle Awards 2010
Best Picture
“The Social Network”

Best Director
Darren Aronofsky, “Black Swan”
David Fincher, “The Social Network” (TIE)

Best Original Screenplay
David Seidler, “The King’s Speech”

Best Adapted Screenplay
Aaron Sorkin, “The Social Network”

Best Actor
Colin Firth, “The King’s Speech”

Best Actress
Michelle Williams, “Blue Valentine”

Best Supporting Actor
John Hawkes, “Winter’s Bone”

Best Supporting Actress
Jacki Weaver, “Animal Kingdom”

Best Animated Feature
“Toy Story 3”

Best Foreign Language Film
“Mother” (South Korea)

Best Documentary
“The Tillman Story”

Best Cinematography
Matthew Libatique, “Black Swan”

Agent: wonderwalt

14.12.10 10:41
Toronto Film Critics Network Awards 2010
Best Picture
“The Social Network”
Runners-Up:
“Black Swan”
“Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives”

Best Actor
Jesse Eisenberg, “The Social Network”
Runners-Up:
Colin Firth, “The King’s Speech”
James Franco, “127 Hours”

Best Actress
Jennifer Lawrence, “Winter’s Bone”
Runners-Up:
Natalie Portman, “Black Swan”
Michelle Williams, “Blue Valentine”

Best Supporting Actor
Armie Hammer, “The Social Network”
Runners-Up:
Christian Bale, “The Fighter”
Geoffrey Rush, “The King’s Speech”

Best Supporting Actress
Hailee Steinfeld, “True Grit”
Runners-Up:
Amy Adams, “The Fighter”
Melissa Leo, “The Fighter”

Best Director
David Fincher, “The Social Network”
Runners-Up
Darren Aronofsky, “Black Swan”
Christopher Nolan, “Inception”

Best Screenplay
“The Social Network”
Runners-Up:
“The King’s Speech”
“True Grit”

Best First Feature
“Exit Through The Gift Shop”, directed by Banksy
Runners-Up:
“Get Low”, directed by Aaron Schneider “Monsters”, directed by Gareth Edwards


Best Animated Feature
“How To Train Your Dragon”
Runners-Up:
“Despicable Me”
“Toy Story 3”

Best Foreign-Language Film
“Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives”
Runners-Up:
“Mother”
“Of Gods And Men”

Best Documentary Feature
“Exit Through The Gift Shop”
Runners-Up
“Inside Job”
“Marwencol”

Jay Scott Prize For Emerging Talent
Writer-Director Daniel Cockburn (“You Are Here”)

Special Citation to Bruce McDonald, who directed four movies in 2010: “This Movie is Broken,” “Trigger,” “Music from the Big House and “Hard Core Logo 2”

Rogers Best Canadian Film Nominees “Incendies,” directed by Denis Villeneuve
“Splice,” directed by Vincenzo Natali “Trigger,” directed by Bruce McDonald

Agent: wonderwalt

14.12.10 10:33
New York Film Critics Awards 2010
Best Film
The Social Network

Best Director
David Fincher (The Social Network)

Best Screenplay
Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg (The Kids Are All Right)

Best Actress
Annette Bening (for The Kids Are All Right)

Best Actor
Colin Firth (The King’s Speech)

Best Supporting Actress
Melissa Leo (The Fighter)

Best Supporting Actor
Mark Ruffalo (The Kids Are All Right)

Best Cinematography
Matthew Libatique (The Black Swan)

Best Animated Film
The Illusionist

Best Non-fiction Film
Inside Job

Best Foreign Language Film
Carlos

Best First Feature
Animal Kingdom


Agent: wonderwalt

14.12.10 10:24
New York Film Critics Online Awards 2010
Best Picture
“The Social Network”

Best Actor
James Franco, “127 Hours”

Best Actress
Natalie Portman, “Black Swan”

Best Director
David Fincher, “The Social Network”

Best Supporting Actor
Christian Bale, “The Fighter”

Best Supporting Actress
Melissa Leo, “The Fighter”

Best Breakthrough Performer
Noomi Repace, “The Girl With The Dragon Tattoo”

Best Debut Director
John Wells, “The Company Men”

Best Ensemble Cast
“The Kids Are All Right”

Best Screenplay
Aaron Sorkin, “The Social Network”

Best Documentary Feature Film
“Exit Through The Gift Shop”

Best Foreign Language Film
“I Am Love”

Best Animated Feature Film
“Toy Story 3”

Best Cinematography
“Black Swan”

Best Film Music or Score
“Black Swan”

Agent: wonderwalt

14.12.10 10:18
WAFCA Award Winners 2010
Best Film:
The Social Network

Best Director:
David Fincher (The Social Network)

Best Actor:
Colin Firth (The King's Speech)

Best Actress:
Jennifer Lawrence (Winter's Bone)

Best Supporting Actor:
Christian Bale (The Fighter)

Best Supporting Actress:
Melissa Leo (The Fighter)

Best Acting Ensemble:
The Town

Best Adapted Screenplay:
Aaron Sorkin (The Social Network)

Best Original Screenplay:
Christopher Nolan (Inception)

Best Animated Feature:
Toy Story 3

Best Documentary:
Exit Through the Gift Shop

Best Foreign Language Film:
Biutiful

Best Art Direction:
Guy Hendrix Dyas, Luke Freeborn, Brad Ricker and Dean Wolcott (Inception)

Best Cinematography:
Wally Pfister (Inception)

Best Score:
Hans Zimmer (Inception)

Quelle: http://www.wafca.com/awards/index.htm
Agent: wonderwalt

14.12.10 10:13
Los Angeles Film Critics Association Awards 2010
BEST PICTURE
"The Social Network"
Runner-up: "Carlos"


BEST DIRECTOR
Olivier Assayas, "Carlos"
David Fincher, "The Social Network"
(tie)


BEST ACTOR
Colin Firth, "THE KING'S SPEECH"
Runner-up: Edgar Ramirez, "Carlos"


BEST ACTRESS
Kim Hye-ja, "MOTHER"
Runner-up: Jennifer Lawrence, "Winter's Bone"


BEST SUPPORTING ACTOR
Niels Arestrup, "A Prophet"
Runner-up: Geoffrey Rush, "THE KING'S SPEECH"


BEST SUPPORTING ACTRESS
Jackie Weaver, "ANIMAL KINGDOM"
Runner-up: Olivia Williams, "THE GHOST WRITER"


BEST SCREENPLAY
Aaron Sorkin, “THE SOCIAL NETWORK"
Runner-up: Dadid Seidler, "THE KING'S SPEECH"


BEST CINEMATOGRAPHY
Matthew Libatique, "BLACK SWAN"
Runner-up: Roger Deakins, "TRUE GRIT"


BEST PRODUCTION DESIGN
Guy Hendrix Dyas, "INCEPTION"
Runner-up: Eve Stewart, "THE KING'S SPEECH"


BEST MUSIC SCORE
Alexandre Desplat, "THE GHOST WRITER" Trent Reznor and Atticus Ross, "The Social Network"
(TIE)



BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
"CARLOS"
Directed by Olivier Assayas
Runner-up: "MOTHER" directed by Joon-ho Bong


BEST DOCUMENTARY / NON-FICTION FILM
"LAST TRAIN HOME" directed by Lixin Fan
Runner-up: "EXIT THROUGH THE GIFT SHOP" directed by Banksy


BEST Animation
"TOY STORY 3" directed by Lee Unkrich
Runner-up: "THE ILLUSIONIST" directed by Sylvain Chomet


New Generation
Lena Dunham, "Tiny Furniture"


Career Achievement
Paul Mazursky


The Douglas Edwards Experimental/
Independent Film/Video Award
Jean-Luc Godard, "Film Socialisme"


LEGACY OF CINEMA AWARDS
Serge Bromberg for "Henri-Georges Clouzot's Inferno"
F.W. Murnau Foundation and Fernando Pena for the restoration of "Metropolis"


Agent: wonderwalt

14.12.10 09:55
Boston Society of Film Critics Awards 2010
Best Picture
The Social Network


Best Actor
Jesse Eisenberg for The Social Network


Best Actress
Natalie Portman for Black Swan


Best Supporting Actor
Christian Bale for The Fighter


Best Supporting Actress
Juliette Lewis for Conviction


Best Director
David Fincher for The Social Network


Best Screenplay
Aaron Sorkin for The Social Network


Best Cinematography
Roger Deakins for True Grit


Best Documentary
Marwencol


Best Foreign-Language Film
Mother


Best Animated Film
Toy Story 3


Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer)
Andrew Weisblum for Black Swan


Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy)
Jeff Malmberg for Marwencol


Best Ensemble Cast
The Fighter


Best Use of Music in a Film
Trent Reznor and Atticus Ross for The Social Network

Agent: wonderwalt

13.12.10 23:54
Critics' Choice Awards Nominierungen
Mit 12 Nominierungen führt Darren Aronofsky's Ballet-Thriller Black Swan die Liste der Nominierten an. Dicht gefolgt von True Grit und The King's Speech mit jeweils 11. The Social Network muss sich mit 8 Nominierungen zufrieden geben.

Die Nominierungen im Detail:

BEST PICTURE

Nominees:

127 Hours
Black Swan
The Fighter
Inception
The King's Speech
The Social Network
The Town
Toy Story 3
True Grit
Winter's Bone

BEST ACTOR

Nominees:

Jeff Bridges - "True Grit"
Robert Duvall - "Get Low"
Jesse Eisenberg - "The Social Network"
Colin Firth - "The King's Speech"
James Franco - "127 Hours"
Ryan Gosling - "Blue Valentine"

BEST ACTRESS

Nominees:

Annette Bening - "The Kids Are All Right"
Nicole Kidman - "Rabbit Hole"
Jennifer Lawrence - "Winter's Bone"
Natalie Portman - "Black Swan"
Noomi Rapace - "The Girl With the Dragon Tattoo"
Michelle Williams - "Blue Valentine"

BEST SUPPORTING ACTOR

Nominees:

Christian Bale - "The Fighter"
Andrew Garfield - "The Social Network"
Jeremy Renner - "The Town"
Sam Rockwell - "Conviction"
Mark Ruffalo - "The Kids Are All Right"
Geoffrey Rush - "The King's Speech"

BEST SUPPORTING ACTRESS

Nominees:

Amy Adams - "The Fighter"
Helena Bonham Carter - "The King's Speech"
Mila Kunis - "Black Swan"
Melissa Leo - "The Fighter"
Hailee Steinfeld - "True Grit"
Jacki Weaver - "Animal Kingdom"

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Nominees:

Elle Fanning - "Somewhere"
Jennifer Lawrence - "Winter's Bone"
Chloe Grace Moretz - "Let Me In"
Chloe Grace Moretz - "Kick-Ass"
Kodi Smit-McPhee - "Let Me In"
Hailee Steinfeld - "True Grit"

BEST ACTING ENSEMBLE

Nominees:

The Fighter
The Kids Are All Right
The King's Speech
The Social Network
The Town

BEST DIRECTOR

Nominees:

Darren Aronofsky - "Black Swan"
Danny Boyle - "127 Hours"
Joel Coen & Ethan Coen - "True Grit"
David Fincher - "The Social Network"
Tom Hooper - "The King's Speech"
Christopher Nolan - "Inception"

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Nominees:

"Another Year" - Mike Leigh
"Black Swan" - Mark Heyman and Andres Heinz and John McLaughlin
"The Fighter" - Scott Silver and Paul Tamasy & Eric Johnson (Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson)
"Inception" - Christopher Nolan
"The Kids Are All Right" - Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg
"The King's Speech" - David Seidler

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Nominees:

"127 Hours" - Simon Beaufoy and Danny Boyle
"The Social Network" - Aaron Sorkin
"The Town" - Peter Craig and Ben Affleck & Aaron Stockard
"Toy Story 3" - Michael Arndt (Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich)
"True Grit" - Joel Coen & Ethan Coen
"Winter's Bone" - Debra Granik and Anne Rosellini

BEST CINEMATOGRAPHY

Nominees:

"127 Hours" - Anthony Dod Mantle and Enrique Chediak
"Black Swan" - Matthew Libatique
"Inception" - Wally Pfister
"The King's Speech" - Danny Cohen
"True Grit" - Roger Deakins

BEST ART DIRECTION

Nominees:

"Alice in Wonderland" - Robert Stromberg
"Black Swan" - Therese DePrez and Tora Peterson
"Inception" - Guy Hendrix Dyas
"The King's Speech" - Eve Stewart
"True Grit" - Jess Gonchor and Nancy Haigh

BEST EDITING

Nominees:

"127 Hours" - Jon Harris
"Black Swan" - Andrew Weisblum
"Inception" - Lee Smith
"The Social Network" - Angus Wall and Kirk Baxter

BEST COSTUME DESIGN

Nominees:

"Alice in Wonderland" - Colleen Atwood
"Black Swan" - Amy Westcott
"The King's Speech" - Jenny Beavan
"True Grit" - Mary Zophres

BEST MAKEUP

Nominees:

Alice in Wonderland
Black Swan
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
True Grit

BEST VISUAL EFFECTS

Nominees:

Alice in Wonderland
Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1
Inception
Tron: Legacy

BEST SOUND

Nominees:

127 Hours
Black Swan
Inception
The Social Network
Toy Story 3

BEST ANIMATED FEATURE

Nominees:

Despicable Me
How to Train Your Dragon
The Illusionist
Tangled
Toy Story 3

BEST ACTION MOVIE

Nominees:

Inception
Kick-Ass
Red
The Town
Unstoppable

BEST COMEDY

Nominees:

Cyrus
Date Night
Easy A
Get Him to the Greek
I Love You Phillip Morris
The Other Guys

BEST PICTURE MADE FOR TELEVISION

Nominees:

The Pacific
Temple Grandin
You Don't Know Jack

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Nominees:

Biutiful
I Am Love
The Girl with the Dragon Tattoo

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Nominees:

Exit Through the Gift Shop
Inside Job
Restrepo
Joan Rivers: A Piece of Work
The Tillman Story
Waiting for Superman

BEST SONG

Nominees:

"I See the Light" - performed by Mandy Moore & Zachary Levi/written by Alan Menken & Glenn Slater - Tangled
"If I Rise" - performed by Dido and A.R. Rahman/music by A.R. Rahman/lyrics by Dido Armstrong and Rollo Armstrong - 127 Hours
"Shine" - performed and written by John Legend - Waiting for Superman
"We Belong Together" - performed and written by Randy Newman - Toy Story 3
"You Haven't Seen the Last of Me Yet" - performed by Cher/written by Diane Warren - Burlesque

BEST SCORE

Nominees:

"Black Swan" - Clint Mansell
"Inception" - Hans Zimmer
"The King's Speech" - Alexandre Desplat
"The Social Network" - Trent Reznor and Atticus Ross
"True Grit" - Carter Burwell

Quelle: www.bfca.org
Agent: TheRinglord1892

10.12.10 17:02
Award-Season eröffnet - Fincher erster Gewinner
Wie immer Anfang Dezember eröffnet die Preisvergabe des "National Board of Review" die Award-Season, die traditionell mit der Oscar-Verleihung endet.
Dabei ist die Vorhersagekraft des Hauptpreises im Bezug auf den späteren Best-Film-Oscar nicht sonderlich groß. Zumindest in den letzten 20 Jahren waren die Juroren nicht einmal in der Hälfte der Fälle gleicher Meinung wie die Academy-Mitglieder.
Dennoch wird eine erste Landmarke gesetzt und dieses Jahr ist David Fincher der große Gewinner.
Sein Zuckerberg-Biopic "The Social Network" war bislang der Kritiker-Liebling des amerikanischen Kino-Herbstes und startet nun auch mit "amtlich" zertifizierten Vorschußloorbeeren auf die lange Road to the Oscars.
Doch Prognosen mag man nach dem wechselvollen Auf und Ab der vergangenen Award-Season nicht wagen. Damals startete Clooneys "Up in the Air" hoffnungsvoll in den Winter, um bei den Kritikerpreisen doch stets von Kathryn Bigelow überholt zu werden. Und dann war da ja noch "Avatar", der sich mit einem historischen Box-Office-Erdbeben zum Januar-Star und Sieger bei den Globes entwickelte. Und am Ende kam dann wieder alles ganz anders.

Infos: http://www.nbrmp.org/awards/
Agent: wonderwalt

05.12.10 01:37
European Film Awards
EUROPEAN FILM 2010
THE GHOST WRITER, France/Germany/UK
directed by Roman Polanski
written by Robert Harris & Roman Polanski
produced by Robert Benmussa, Alain Sarde & Roman Polanski

EUROPEAN DIRECTOR 2010
Roman Polanski for THE GHOST WRITER
EUROPEAN ACTRESS 2010
Sylvie Testud in LOURDES

EUROPEAN ACTOR 2010
Ewan McGregorin THE GHOST WRITER

EUROPEAN SCREENWRITER 2010
Robert Harris & Roman Polanski for THE GHOST WRITER

CARLO DI PALMA EUROPEAN CINEMATOGRAPHER AWARD 2010
Giora Bejach for LEBANON

EUROPEAN EDITOR 2010
Luc Barnier & Marion Monnier for CARLOS

EUROPEAN PRODUCTION DESIGNER 2010
Albrecht Konrad for THE GHOST WRITER

EUROPEAN COMPOSER 2010
Alexandre Desplat for THE GHOST WRITER

EUROPEAN DISCOVERY 2010- Prix FIPRESCI
LEBANON, Israel/Germany/France
written & directed by Samuel Maoz
produced by Moshe Edery, Leon Edery, David Silber, Uri Sabag, Einat Bickel, Benjamina Mirnik & Illan Girard

EUROPEAN FILM ACADEMY DOCUMENTARY - Prix ARTE 2010
NOSTALGIA DE LA LUZ (Nostalgia for the Light), France/Germany/Chile
Directed by Patricio Guzmán

EUROPEAN FILM ACADEMY ANIMATED FEATURE FILM 2010
THE ILLUSIONIST by Sylvain Chomet

EUROPEAN FILM ACADEMY SHORT FILM 2010
HANOI - WARSZAWA (Hanoi – Warsaw), Poland
by Katarzyna Klimkiewicz

EUROPEAN CO-PRODUCTION AWARD – Prix EURIMAGES 2010
Zeynep Özbatur Atakan, producer

EUROPEAN FILM ACADEMY LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
Bruno Ganz, actor

EUROPEAN ACHIEVEMENT IN WORLD CINEMA 2010
Gabriel Yared, composer

PEOPLE’S CHOICE AWARD for Best European Film 2010
MR. NOBODYwritten and directed by Jaco van Dormael
produced by Philippe Godeau

Quelle: http://www.europeanfilmacademy.org
Agent: TheRinglord1892

03.12.10 21:32
National Board of Review Awards
Awards for 2010:

Best Film
The Social Network

Best Foreign Language Film
Of Gods and Men

Top Five Foreign Films
(in alphabetical order) I Am Love, Incendies, Life, Above All, Soul Kitchen, White Material

Best Documentary
Waiting for "Superman"

Top Five Documentaries
(in alphabetical order) A Film Unfinished, Inside Job, Joan Rivers: A Piece of Work, Restrepo, The Tillman Story,

Top Independent Films
(in alphabetical order) Animal Kingdom, Buried, Fish Tank, The Ghost Writer, Greenberg, Let Me In, Monsters, Please Give, Somewhere, Youth in Revolt

Best Actor
Jesse Eisenberg, The Social Network

Best Actress
Lesley Manville, Another Year

Best Supporting Actor
Christian Bale, The Fighter

Best Supporting Actress
Jacki Weaver, Animal Kingdom

Best Ensemble Cast
The Town

Breakthrough Performance
Jennifer Lawrence, Winter's Bone

Best Director
David Fincher, The Social Network

Debut Directors
Sebastian Junger and Tim Hetherington, Restrepo

Best Adapted Screenplay
Aaron Sorkin, The Social Network

Spotlight Award
Sylvain Chomet and Jacques Tati, The Illusionist

Best Original Screenplay
Chris Sparling, Buried

Best Animated Feature
Toy Story 3

Special Filmmaking Achievement
Sofia Coppola for writing, directing, and producing Somewhere

Production Design Award
Dante Ferretti, Shutter Island

William K. Everson Award For Film History
Leonard Maltin

Freedom of Expression
Fair Game, Conviction, Howl


Quelle: http://www.nbrmp.org
Agent: TheRinglord1892

|<  -5  vorherige  Seite 6 von 48  nächste  +5  +25  >|

Anfragedauer: 0.101293 sek.